aktualizováno: 22.10.2020 18:13:15

Od Úhoště

Plánované vrhy

Zde je galerie matek plánovaných vrhů. Všechny mé chovné feny mají samozřejmě českou bonitaci a české výsledky rtg DKK, případně DLK. Chovné páry sestavuji s ohledem na případné vady rodičů nebo s ohledem na nositelství některých dědičných onemocnění. Tudíž vlčák ode mě např. nikdy neonemocní degenerativní myelopatií nebo nebude postihnutý dwarfismem. Otce preferuji z linií, které jsou v populaci méně zastoupené. Také raději používám původní české, případně slovenské linie. Rezervace na štěňata přijímám již dlouhou dobu před narozením štěňat, v podstatě vždy od jara. Zároveň se tímto omlouvám zájemcům, kteří mě kontaktují až když jsou štěňata narozená a přejí si být na prvním místě na výběr štěněte. To prostě není možné. smiley

Občas se zde objeví vrhy po fenách mých přátel. Většinou jsou to feny z mého chovu a krycí psy pro ně vybírám já. Tudíž se jedná o štěňata stejně kvalitní, jako by to byly vrhy mé. Pro rezervaci můžete kontaktovat i mě.

 

           

                              Xuki II od Úhoště                                    Jara III od Úhoště

                                                                        

         

                                    Tiki II od Úhoště                                    Dejzy III od Úhoště

 

                   

                      Flora III od Úhoště                                      Foxi III od Úhoště

 

          

                     Gabi of Marvelwood                                         Black sea Wolfdog Giny

 

          

                     Choki III od Úhoště                                    Quassia II od Úhoště

 

 

Československé vlčáky chovám už od roku 1993 a vlastním je o několik let déle. Takže plemeno znám dá se říci velmi dobře. Vím, ve kterých liniích či rodinách jsou historicky nějaké zdravotní nebo povahové problémy, vím o problémech v exteriéru. S ohledem na dlouhodobou znalost plemene si vybírám krycí psy. Proto používám především české krycí psy, kteří jsou spolu s jejich předky pod dohledem českého klubu dá se říci od počátku plemene, což se o zahraničních plemenících říci nedá. Pokud použiju zahraničního plemeníka, vždy dbám na to, aby jeho předci byli v maximální míře pouze z českého či slovenského chovu po co nejdelší dobu. Ale obecně se zahraničním krytím vyhýbám.

Štěňata prodávám především do rodinných domů s přístupem na zahradu. Pro bezpečné uzavření psa po nezbytně nutnou dobu nebo na noc požaduji kotec. Neprodávám štěňata majitelům do bytu. Takový pes většinou skončí v tzv. bytové kleci a to pro má štěňata opravdu nechci. Vlčák není ani pes do bytu, natožpak do malé klece v bytě.

Majitelé mých štěňat by měli být lidé dospělí nejen věkem. Nechci, aby o mých štěňatech někdo psal nebo se vyjadřoval jako o jakovlcích, bestiích, blbcích, vlcích nebo je častoval podobnými infantilními názvy. Chci, aby si majitelé mých štěňat svých psů opravdu vážili.

Také si přeji, aby byli budoucí majitelé pevně zakotveni v životě a měli bezpečné a trvalé zázemí. Nechci s majiteli řešit, že je majitel bytu nebo spolubydlící vyhání z bytu. Nebo aby pes hledal náhradní domov z podobně zbytečného důvodu.

Každý vrh je díky vlastnostem rodičů originální. Některá štěňata se hodí více k menším dětem jako klidní rodinní psi, některá štěňata budou vhodná k různým druhům výcviku (záchranářský, stopařský, obranářský,...) . Některá štěňata budou vysloveně vhodná k velmi aktivnímu životu (sáně, koloběžka, kolo). Proto je nutné, abych od budoucího majitele věděla, k čemu bude pes určen. Nelze paušalizovat, že čs. vlčák je takový nebo makový a plemeno se (ne)hodí k tomu či onomu. I v rámci jednoho vrhu se povahy štěňat velmi liší. Ve spolupráci s majiteli vždy vybereme to nejvhodnější štěně.

Mé vrhy plánuji tak, aby byly nejen exteriérově a zdravotně kvalitní, ale aby byly také zajímavé pro další chov nejen v Čechách. V současné době je cca 70% české populace příbuzné na jednu jedinou fenu. Další čast populace je ve valné většině příbuzná na dva či tři další psy. Těmto všem se v mých vrzích snažím velmi vyhýbat a každým svým vrhem dělám populaci pestřejší. Nikdy nedělám tzv. "vrh pro vrh". Všechny mé vrhy mají nějakou myšlenku a obecně všechny slouží k rozvoji plemene. Proto velmi uvítám takové zájemce o štěňata, kteří mají zájem o plemeno ve smyslu dalšího kvalitního chovu. Proto vždy upřednostním majitele, kteří plánují psa uchovnit, před majiteli, kteří chtějí vlčáka jen jako parťáka.

Jako každý dobrý chovatel uvítám, pokud se mnou majitel psa zůstane v kontaktu po celý život psa. Ráda bych věděla o všech případných problémech, ale i úspěších. Jsem tu s radami i s konkrétní pomocí, pokud nastane jakýkoliv problém.

Vrhy od fen, které jsou ve spoluvlastnictví nebo ke mně přijedou ze zahraničí na krytí a odchov, jsou srovnatelné s vrhy od mých vlastních fen. Tato štěňata jsou většinou narozena a odchována u mě, takže mají mou plnou péči. Pokud mají štěňata v  domě jejich majitelů, jsou pod mojí kontrolou a dohlížím jak na veterinární péči, tak na vhodné stravování i socializaci. A ano, hodně cestuji. A ne, nevadí mi to. Miluji to.

 

Pokud jste se textem prokousali až sem a neodradila jsem vás, ozvěte se mi ohledně rezervace štěňete. Čekací listiny jsou otevřeny vždy až rok dopředu před plánovaným krytím.

 

 

 

 

TOPlist